Uwielbiam go przygotowywać, dlatego też zebrałam całkiem pokaźną bibliotekę przepisów z nim w roli głównej. Niewiele trzeba z tą rybą robić, aby otrzymać smaczne danie.
W potrawie, którą chcę się dziś z Wami podzielić łosoś będzie w roli głównej, grzyby dadzą nam delikatny smak leśnego runa dodatkowo świetnie wzbogacając smak ryby, zaś sos będzie tłem wykańczającym całe danie. Dodamy także fasolkę szparagową, przemycając do dania odżywczy, zielony kolor, mnóstwo dodatkowych wartości odżywczych i słodkawy smak, lubiany już od czasów dzieciństwa.
Mam nadzieję, że zasmakujecie w łososiu tak samo jak ja i zacznie on często gościć na Waszym stole.
A teraz podwijamy rękawy i zabieramy się do dzieła!
Składniki na 2 porcje:
2 filety z łososia (ok. 300g)
300 g fasolki szparagowej
150g boczniaków
200 ml śmietany kremówki (do gotowania)
1 cebula
cytryna
sól
pieprz
2 łyżki masła
Zaczynamy od pokrojenia cebuli w grube krążki i przygotowania grzybów. W rondelku smażymy cebulę na łyżce masła. Nie rumienimy jej, zależy nam tylko na tym by zmiękła. Następnie dodajemy śmietankę i zmniejszamy ogień do minimum.
Czekając, aż śmietana się zredukuje i zgęstnieje, zajmujemy się grzybami. Oczyszczone wrzucamy na rozgrzaną łyżkę masła i powoli rumienimy. Gdy śmietana już się zredukuje, a cebula odda swój smak, przecedzamy śmietanę przez sitko i wlewamy ją do grzybów. Mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy też ok. łyżeczkę soku z cytryny w celu złamania smaku śmietany.
Następnie przygotowujemy łososia. Solimy go i posypujemy pieprzem. Na wierzch kładziemy gałązkę rozmarynu i tymianku. Rybę gotujemy na parze, zajmie to ok. 10 minut (dużo zależy od grubości i wielkości filetów).
W tym samym czasie gotujemy fasolkę szparagową w małej ilości osolonej wody. Dodajemy też niewielką ilość cukru, aby fasolka nie straciła swego koloru.
Na talerzu układamy fasolkę, na niej kładziemy rybę i polewamy sosem. Danie podajemy z puree z ziemniaków.
Wino:
Łosoś jest dość ciężką rybą o mocnym, wyrazistym smaku. Wino podane do tej ryby powinno mieć dość wysoką kwasowość, która „przeciwstawi się” tłustej rybie. Ja polecam Roche Fleurie Vouvray 2012.
Roche Fleurie Vouvray 2012
Wino białe półwytrawne o średniogłębokim słomkowym kolorze. W smaku dominują nuty cytrusowe z delikatnym mineralnym zakończeniem.
Pasuje do: ryb, skorupiaków i serów
Produkowane we Francji ze szczepów Chenin Blanc
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz