niedziela, 9 marca 2014

Drozdzowy warkocz z waniliowym budyniem i rodzynkami - Hvetestang med vaniljekrem og rosiner


(wg Sverre Sætre)
 
Ciasto drożdżowe zawsze kojarzyło mi się z leniwym, niedzielnym popołudniem. W moim rodzinnym domu wyrabiała je dla nas Mama, ja staram się podtrzymywać tę tradycję.
Ciągle poszukuję nowych przepisów, pomysłów, nowych dodatków. Sięgam po przepisy z całego świata. Ten jest z Norwegii. To jeden z tradycyjnych przepisów sięgających wiele lat wstecz. Piekły je norweskie mamy, babcie i prababcie. Nadal jest w tym kraju bardzo popularny.
Zrobiłam to ciasto dziś i ciągle się nim zajadam, dlatego publikuję tak późno. Zrozumiecie mnie jak tylko sami go posmakujecie. Naprawdę trudno się od niego oderwać!


Składniki na ciasto drożdżowe:
400 g mąki pszennej
1 jajko
200 ml mleka
65 g cukru
0,5 łyżeczki soli
2 łyżeczki kardamonu
20 g drożdży
60 g masła

Mąkę, sól, jajko, kardamon umieszczamy w misce robota kuchennego. Mleko z cukrem podgrzewamy do temperatury ok. 30 C, rozpuszczamy w nim drożdże i wlewamy do miski. Następnie rozpuszczamy masło, uważający aby zanadto się nie nagrzało. Wlewamy je do miski.


 
Teraz uruchamiamy robot z końcówką w kształcie haka i mieszamy ok. 10 minut. Gdy ciasto wyda nam się zbyt lepkie możemy podsypać odrobiną mąki. Wyrobione ciasto przekładamy do nasmarowanej masłem miski i wstawiamy w ciepłe miejsce – w temperaturze 30 C ciasto wyrasta ok. 40 minut, w niższej ok. godziny.














Zabieramy się za robienie budyniu:
1 laska wanilii
100 ml + 25 ml mleka
25 ml śmietany kremówki
25 g cukru
1 żółtko
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej


50 g rodzynek


Laskę wanilii przekrajamy wzdłuż i wyskrobujemy ziarenka. Ziarenka i przeciętą laskę wkładamy do garnka. Dodajemy mleko ze śmietanką i cukrem. Doprowadzamy wszystko do wrzenia. W pozostałych 25 ml mleka rozpuszczamy mąkę ziemniaczaną, dodajemy do niej żółtko i mieszamy do całkowitego połączenia. Gdy mleko się już zagotuje dodajemy mleko z mąką ziemniaczaną i żółtkiem. Mieszamy energicznie, aby budyń się nie przypalił. Gotujemy jeszcze ok. minuty. Następnie wyciągamy laskę wanilii i szybko schładzamy nasz budyń, następnie wkładamy go do lodówki.




Wyrośnięte ciasto  wykładamy na blat wysypany mąką. Ciasto formujemy w prostokąt 20 cm x 30 cm. Smarujemy je budyniem i  posypujemy rodzynkami.

Ciasto zwijamy w rulon od szerszego brzegu. Przygotowujemy blachę wykładając papierem do pieczenia i nagrzewamy piekarnik do 220C.
 
 
Ciasto tniemy nożyczkami na ok. 2 cm krążki i układamy na kształt kłosa.

 

 

 

 
Ciasto pieczemy w temperaturze 220C przez 15-20 minut. Zaraz po wyjęciu ciasta z piekarnika smarujemy wierzch żółtkiem wymieszanym z wodą. Żółtko zetnie się dzięki temperaturze ciasta.

 

 



Opcja: Ostygnięte ciasto możemy dodatkowo pokryć lukrem. Budyń możemy zastąpić dowolnym dżemem, cukrem z cynamonem, owocami lub nadzieniem twarogowym. Ogranicza nas tu tylko wyobraźnia, więc nie bójcie się eksperymentów!


Teraz pozostało już tylko rozkoszować się mięciutkim i delikatnym smakołykiem. Pychotka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz